Postępy w nauce języka angielskiego – czy można je jakoś zmierzyć?

0
577
4

Nauka języka angielskiego jest bardzo ważna dla wielu ludzi ze względów zawodowych, turystycznych lub po prostu z chęci doskonalenia się i komunikowania z obcokrajowcami. Proces nauki języków obcych, w tym również angielskiego, jest długotrwały. Samodzielna i systematyczna nauka wymaga wytrwałości. Warto zadbać o zwiększenie efektywności nauki oraz zastosować pewne metody, które umożliwiają ocenę osiągniętych postępów.

Odpowiednie planowanie jest bardzo ważne

W wielu przypadkach ludzie uczą się języka bez planu, ładu i składu. Takie chaotyczne postępowanie jest z góry skazane na porażkę. W związku z tym warto odpowiednio planować naukę i ustalać cele do osiągnięcia. Bardzo dobrym pomysłem jest tak zwana metoda SMART, zgodnie z którą należy stawiać przed sobą proste, osiągalne cele, które są możliwe do sprawdzenia i zmierzenia.

Przed przystąpieniem do nauki języka angielskiego, bardzo ważną kwestią jest opracowanie planu działania, który będzie znajdował się w widocznym miejscu. Istotne jest nie tylko wskazanie celów do osiągnięcia, ale również dni i godzin nauki. Ważne jest również przygotowanie wszystkich materiałów potrzebnych do nauki. Dzięki temu można po tygodniu zauważyć ile pracy udało się wykonać. Najbardziej efektywną nauką języka angielskiego jest metoda małych kroków.

Test oceny umiejętności językowych

W dzisiejszych czasach nikt nie powinien mieć większych problemów z oceną poczynionych postępów i stopnia zaawansowania językowego. Wystarczy wykonać tak zwany test poziomujący. Jest to płatne, ale niedrogie i skuteczne narzędzie pozwalające na kontrolowanie zasobów wiedzy z zakresu gramatyki oraz słownictwa. Test poziomujący, czyli Placement Test zapewnia regularne monitorowanie swoich postępów językowych.

Zróżnicowane formy nauki są również bardzo ważne

Mózg ludzki stale wymaga różnych wyzwań oraz nowych bodźców. W związku z tym ucząc się języka, należy nie tylko regularnie sprawdzać swoje postępy, ale również korzystać z materiałów i metod nauki charakteryzujących się zróżnicowanym poziomem trudności. Jeśli chodzi o kontrolowanie postępów w nauce to warto robić to w regularnych odstępach czasu, na przykład co kwartał. Dzięki temu postępy będą bardziej widoczne niż w przypadku zbyt częstego monitorowania. Aby robić regularne postępy, warto przestrzegać poniższych zasad:

  • Nie wolno zaniedbywać żadnej umiejętności językowej. Warto na przykład nagrywać swoje wypowiedzi na dyktafonie, aby ćwiczyć mowę.
  • Warto regularnie powtarzać słownictwo kilka razy dziennie, szczególnie na krótko przed zaśnięciem.
  • Po przerobieniu materiałów z podręcznika, powinno się sprawdzać swoją wiedzę i ją utrwalać poprzez korzystanie z ćwiczeń gramatycznych i leksykalnych.
  • Ciekawym sposobem na sprawdzenie postępów jest ponowne słuchanie angielskich piosenek lub oglądanie filmów, które wcześniej były trudne do zrozumienia.
  • W przypadku osiągania drobnych celów, należy pomyśleć o jakiejś nagrodzie. Będzie ona stanowiła świetną motywację do nauki.

Pomoc profesjonalistów w nauce języka angielskiego

Nie każdy jest jednak w stanie utrzymać motywację na odpowiednio wysokim poziomie. Jeśli osiągane postępy są znikome lub niewidoczne, wówczas warto brać udział w rozmowach angielskich on-line. Profesjonalista nie tylko oceni poziom znajomości języka, ale również zaproponuje skuteczne metody i techniki nauczania. Dzięki takiemu podejściu, można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy oraz korzystać z wysokiej jakości materiałów umożliwiających naukę na wyznaczonym poziomie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here