Język angielski w biznesie – jak go się nauczyć skutecznie i z korzyścią dla siebie?

0
819

Miałeś lub miałaś kiedyś do czynienia ze sytuacją, kiedy nie wiedziałeś/nie wiedziałaś, jakich słów użyć na spotkaniu biznesowym z gośćmi z zagranicy? Albo napisanie oficjalnego maila do przedstawicielstwa światowego koncernu zdawało się przerastać Twoje możliwości? Jeśli jedna z Twoich odpowiedzi brzmi ‘tak’, warto się pochylić nad tym problemem. W sytuacji, gdy nie wiadomo, jak rozmawiać biznesowo w języku obcym, ludzie zazwyczaj stosują jedną z dwóch taktyk. Jedną jest, rzecz jasna, mozolne tłumaczenie we własnym umyśle, zdając się na łut szczęścia i licząc, że jako tako wypadnie się przed przedstawicielami obcej firmy. Inna jest o wiele bardziej frustrująca, gdyż odbiera to mowę osobie, która ma coś do przekazania. Jak więc sobie w takiej sytuacji poradzić, gdy jest się między młotem a kowadłem? Oto kilka sposobów, jak skutecznie nauczyć się władać angielskim w biznesie.

Słówka warte poznania, czyli nauka zwrotów

Najprostszym i skutecznym sposobem samodzielnej nauki business English jest poznawanie konkretnych zwrotów, używanych w świecie biznesu. Oczywiście, nie tłumaczymy żadnego w sposób dosłowny. To tak nie działa, bowiem rzeczone zwroty – idomy są sformułowaniami indywidualnymi dla danego kręgu kulturowego czy grupy społecznej. O ile poprawne pod kątem zgodności z regułami języka polskiego będzie Firstly – work and pleasures after, to już w języku angielskim będzie to niepoprawne. Odpowiednikiem popularnego Najpierw praca, potem przyjemności będzie raczej Business before pleasure. Oczywiście, ważne jest też, by za pomocą idiomów reagować stosownie do sytuacji.

Samokształcenie

Oczywiście, posługiwanie się idiomami w sposób skuteczny to nie wszystko. Trzeba mieć też odpowiednie zaplecze językowe i gramatyczne. Odpowiednia argumentacja oraz używanie do tejże właściwych słów jest równie ważną umiejętnością. Dla osób, które mają odpowiednie zasoby cierpliwości, czasu i są gotowe podjąć najwyższy trud, istnieje również możliwość samokształcenia. W Internecie funkcjonują strony, które oferują swoją pomoc w żmudnym procesie nauki samodzielnej języka angielskiego w biznesie. Przykładem tutaj może choćby być strona Business English Pod. Warto zwrócić uwagę w niej na rozmaite podcasty i lekcje na różne tematy dotyczące spraw biznesowych. Inną wartą uwagi stroną jest Forbes, która na dodatek prowadzi swój własny kanał w popularnym serwisie internetowym YouTube. Warto tam szczególnie przejrzeć artykuły zatytułowane „The Most Popular”, cieszące się renomą ze względu na bliskość słuchaczom i czytelnikom.

Kursy angielskiego

Oczywiście, nie każdy może mieć na tyle zacięcia i silnej woli, by podjąć samokształcenie. Firmy chętnie inwestują w szkolenia i kursy językowe dla swoich pracowników. Oczywiście, nie zawsze musi to się sprawdzać w każdym przypadku. Nie musisz mieć polecenia firmy, by samodzielnie przystąpić do kursu językowego z zakresu języka angielskiego w biznesie. Na rynku znajduje się cała paleta ofert szkoleniowych u prywatnych nauczycieli, dzięki którym będziesz mieć możliwość podszkolenia się w zakresie business English. Oczywiście, angażuje to Twoje prywatne zasoby finansowe, a przede wszystkim zasoby cennego czasu, jednak daje to wymierne, a co najważniejsze, długofalowe efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here